Majiteľ spoločnosti JFR Bulls s.r.o.

Jaroslav Zápražný

Volám sa Jaroslav Zápražný nar.21.6.1982, pochádzam z Pavlíc malej dediny pri Trnave. K láske k zvieratám ma už od detstva viedol môj otec. Keďže sme chovali doma kravu, králiky, sliepky i koňa. Časom sme mali svoju farmu. Už vtedy som vedel, že toto bude moja životná cesta. Práca a staranie sa o zvieratá ma veľmi bavili.

Poľnohospodárska škola v Trnave (SPoŠ) bola moja jasná a prvá voľba pri rozhodovaní kam po základnej škole. Po skončení strednej školy, ale moje kroky nesledovali k farme a chovu zvierat. Ako mladého chlapca ma zlákali ine možnosti tej doby. No veľmi rýchlo som sa vrátil zase k zvieratám. V 2003 som sa zamestnal ako zootechnik na Roľnickom družstve v Pavliciach, kde som pracoval približne tri roky.

V roku 2007 som odišiel pracovat na farmu do Švajčiarska. A práve tam som prišiel na to, že toto je pre mňa to pravé, to čo mi chýbalo. Celý pobyt, som rozmýšľal čo ako prvé spravím keď sa vrátim domov. Po návrate som chcel využit svoje poznatky zo Švajčiarska, som si kúpil 2 ks hovädzieho dobytka Charolais býka a jalovičku.  A týmto krokm začalo moje farmárčenie. Ale krátko nato som dostal ponuku z Farmy Majcichov, ktorá práve rozbiehala velky projekt v chove hovädzieho dobytka. Pracoval som na farme 11 rokov a za tie roky som precestoval rôzne farmy po Európe a spoznal vela šikovných farmárov a kolegov, ktorí ma inšpirovali rozšíriť svoju farmu a následne zúročiť všetky poznatky a skúsenosti z doterajšej praxe.

Počas tých 11 rokov v Majcichove, sa pekne v pozadí zväčšovala a rozbiehala moja vlastná farma. Z mojich slávnych prvých 2 ks dobytka – po dosiahnutí jatočnej hmotnosti som spravil domácu zabíjačku a mäso z nich predal. Za získané peniaze som si kúpil ďaľších dvoch býčkov. Jalovičku som si nechal na rozmnoženie chovu. Takto to pokračovalo a v roku 2015 bol počet zvierat na farmičke 42ks býkov a 12krav. V tom istom roku prišla možnosť rozšírit chov a boli mi ponuknuté priestory RD v Pavliciach kde prestali chovat dobytok. Túto možnosť som okamžite využil, zobral som k sebe aj brata a spolu sme to dopracovali až k dnešnému stavu …. dobytka. Takže sa mi splnil môj dávny sen a už sa prechádzam po svojej farme, ktoré sa pekne rozrastá.

Ísť hore